13. Goniometrické stupnice

13.1. Popis

Goniometrické stupnice slouží k určování hodnot goniometrických funkcí a počítání s nimi. Jsou tři, označené S, T a ST, umístěné pod základní stupnicí D, se kterou jsou sdruženy, a jsou vedeny v míře stupňové.

Úhly udané v míře obloukové je nejprve nutno převést na míru stupňovou. K tomu má logaritmické pravítko nástroje - viz minulou kapitolu.

Stupnice S slouží k určování hodnot funkcí sinus a kosinus a má rozsah od 5°45′ do 90°.

Stupnice T slouží k určování hodnot funkcí tangens a kotangens. Má rozsah 5°45′ až 45°.

Společná stupnice ST má rozsah od 35′ do 5°45′ a slouží k určování hodnot funkcí sinus, tangens a arcus pro úhly malých hodnot, protože v tomto intervalu se hodnoty těchto tří funkcí od sebe liší tak nepatrně, že je na pravítku rozlišit nelze.

Upozorňuji, že stupnice nemohou začínat hodnotou 0°, protože sin 0° = tg 0° = 0 a funkční hodnota pro log 0 není definována. Také připomínám, že nejsou definovány funkční hodnoty pro tg 90° a cotg 0°, takže pro ně pochopitelně neexistují ani logaritmy. Nezapomínejme, že pojednáváme o logaritmickém pravítku – jeho stupnice proto nemohou zobrazovat něco, čehož logaritmus není definován ☺

Poznámka: Potřebujeme-li zjistit hodnotu goniometrické funkce úhlu mimo I. kvadrant (tj. mimo interval (0°; 90°), musíme si takový úhel nejprve do I. kvadrantu převést. Metody převádění úhlů do I. kvadrantu však rozebírat nebudu, protože logaritmické pravítko nemá pro tyto operace žádné nástroje. Kdo neví, jak se to dělá, nechť se podívá do učebnice goniometrie.


© , 2005 - 2017


Předchozí kapitola       Pokračování       Zpět na obsah


Poslední aktualizace: 

[CNW:Counter]