1. Popis

Logaritmické pravítko běžné konstrukce se skládá ze tří částí: Z pevného tělesa pravítka, v jehož podélné ose se pohybuje šoupátko. Těleso pravítka i šoupátko jsou opatřeny řadou různých stupnic. Vedle dvojice základních stupnic jsou na pravítku zpravidla sdruženy i stupnice další, umožňující vyhledávat druhé a třetí mocniny a odmocniny, hodnoty goniometrických funkcí aj.

K usnadnění čtení hodnot na jednotlivých stupnicích pak slouží průhledné okénko (někdy zvané též běžec nebo jezdec), na kterém je vyznačena jedna nebo několik vlasových rysek – tzv. indexů. (Pozn.: V dalším textu, pokud budu mluvit o indexu, je míněna ryska vedená středem okénka přes celou šířku pravítka – tzv. hlavní index. Budu-li mít na mysli jiný index, výslovně to uvedu.)

Přesnost výpočtů záleží na délce pravítka – čím delší, tím pochopitelně přesnější, neboť umožňuje jemnější dělení stupnic. V dalším textu se budu zabývat popisem pravítka LOGAREX, systému DARMSTADT typ 27403-X o délce 250 mm, které umožňuje zpravidla výpočty s přesností na 3 platné číslice.


© , 2005 - 2017


Předchozí kapitola       Pokračování       Zpět na obsah


Poslední aktualizace: 

[CNW:Counter]